JAK STWORZYĆ SWOJE POSTANOWIENIE NOWOROCZNE?

postanowienie noworoczne

Zbliża się koniec starego roku i początek nowego to bardzo dobra okazja do stworzenia sobie postanowienia noworocznego. Może to być wprowadzenie nowych zmian w życiu, zadbanie o zdrowie, nauka czegoś nowego, czytanie książek, uprawianie więcej sportów lub wprowadzenie większej ilości aktywności fizycznej, a może rzucenie nałogu (np. papierosów)? To tylko kilka pomysłów z setek innych, które można ustalić do realizacji. Warto sobie postawić taki cel na kolejny rok, a później konsekwentnie go realizować, codziennie motywować się do pozytywnych zmian. Warto jednak zdecydować się na cel, który będzie realistyczny tzn. wiesz, że przy mniejszej lub większej wytrwałości i konsekwencji z Twojej strony, będziesz w stanie go zrealizować w całości lub w znaczącej części. Fajne postanowienie i chęć do jego dążenia może sprawić, że jego wypełnianie stanie się nie czymś od czego będziesz uciekać, a chętnie realizować, bo będzie fantastyczną przygodą. Bardzo ważne jest tutaj nasze nastawienie oraz poważne podejście do niego. Nie chodzi o to, że powiem sobie, że na przykład „w 2018 roku chcę zrzucić kilka kilogramów” jeśli będzie to tylko luźnymi myślami rzuconymi na wiatr i od 1 stycznia nie pójdą za tym konkretne działania, czyli wprowadzenie dobrego i zdrowego odżywiania oraz ćwiczenia fizyczne. Oczywiście nie można przesadzać, lecz stopniowo do pewnej granicy realizować cel. Tylko od nas i nikogo innego zależy czy osiągniemy sukces i wypełnimy to postanowienie. Nie pozwól, by po raz kolejny nie było to tylko powiedzenie sobie czegoś, a na koniec roku okazało się, że nawet palcem nie ruszyłem/am by coś zrobić w kierunku tego postanowienia. Istotne zatem jest, aby w pewnym momencie wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować się na zmiany związane z celem na ten nowy rok, a właśnie nadchodzi taki dobry moment.

Dobre postanowienie to idealna droga do osiągnięcia sukcesu. Jest taka świetna zasada, która ma bardzo szerokie zastosowanie jeśli chodzi o tworzenie celów, a jest nią zasada SMART. Czemu jej nie wykorzystać w przygotowaniu postanowienia noworocznego?

Według tej zasady powinno być:

S – SZCZEGÓŁOWE, Twój cel/postanowienie musi być jasno określone, czyli np. czytam więcej książek. Nie może być zbyt ogólnikowe, lecz skonkretyzowane.
M – MIERZALNE, oznacza, że musisz mieć możliwość mierzenia postępów, efektów jakie udało Ci się osiągnąć w realizacji postanowienia. W przypadku czytania książek jest to proste, bo przykładowo na koniec miesiąca jesteś w stanie wyliczyć ile pozycji udało się przeczytać. 
A – (od ang. Achievable) OSIĄGALNE, w żadnym wypadku cel nie może być przesadzony i za bardzo ambitny, bo zwyczajnie nie będziesz w stanie sobie z nim poradzić. Poza tym musi być dla Ciebie trafiony i na tyle fajny, aby móc go z chęcią realizować i nie uciekać od niego.
R – ZORIENTOWANE NA REZULTATY,  nie może być oderwane od rzeczywistości i musi istnieć możliwość jego realizacji.
T – OKREŚLONE W CZASIE, czyli powinien być ustalony czas jego realizacji, ale w przypadku postanowienia noworocznego ten punkt nie powinien być problemem, ponieważ będzie to nadchodzący rok, chyba że ktoś ustali sobie krótszy okres. 

Życzę Wam, aby te postanowienia, które sobie postawicie udało się zrealizować w 100%, a efekty dały wiele satysfakcji. 

Tak nawiasem jeśli chodzi o mnie jeszcze w tym roku nie ustaliłem sobie celu na nadchodzący nowy rok, ale zapewne to zrobię w Sylwestra i dokładnie o północy ostatecznie zdecyduję w myślach co będzie moim nowym postanowieniem. A jak u Was? Czy już macie postanowienia noworoczne? Czy poprzednie udało się zrealizować? Piszcie w komentarzach. 🙂


fot. pixabay.com